...
Menu
Close

Departments

Office Administration

Name Designation
KHALEEQ ZAMAN.V.E. Senior Superintendent
VRINDAKUMARI.P.V. Jr.Superintendent
BINDU.N. Head Accountant
ABRAHAM THOMAS U.D.CLERK
SHAMSU.K.M. U.D.Clerk
SHANAVAS.T.M U.D.Clerk
GEENA LOPEZ U.D.Clerk
MANJULA RAMAN L.D.Clerk
HARISREE.R. L.D.Clerk
KOCHURANI.I.C L.D.Clerk
SUMA.M.P. L.D.Clerk
SUHRA BEEVI.S. L.D.Clerk
SATHISH BOSE.N.R. L.D.Clerk
SHAHINA.A L.D.Clerk/Typist
SOBHANA.K.A. Sr.Gr.TYPIST
C.K.BEENA L.D.TYPIST
RADHAMONY.S. LIBRARIAN GR.I
CHARLES.G. Librarian GR.III
SAJIKUMAR.K.K. NTA
AJAI.B. NTA
SAJU.K.K. NTA
SASI.T.B. NTA
PRASAD.V.P. NTA
ABDUL SALAM.P.A. NTA
SURESH.V.T. Peon
NISSAR K Y Peon
SANTHOSH.O.C. Peon
SHEAS.K.HASSAN Peon
SONY.M.J. Peon
SURESH.P.P Peon
UNNI.K.A. Peon (NITTTR)
I.M. SAIDU F.T.S.
LENIMOL YESUDAS F.T.S.
FATHIMA.A.S. F.T.S.
NIRMALA.P.G. F.T.S.
PUSHPALATHA.T.R. F.T.S.
RATNA.P.V. F.T.S.
PUSHPAKUMARI.C.T. F.T.S.
VALLY.M.T. F.T.S.
JINKLE Watcher
GOPI KRISHNAN Watcher
ELSIN.N Watcher
SHYBIN.T.V. Watcher
AMBIKAVATHY.P.K PTS
CHANDRIKA.P PTS
S.B.RADHAMONEYAMMA PTS
AMMINI.C.P PTS
KOCHUTHRESIA.P.J. TGMT Instructress
SINDHU.J.D. TGMT Instructress
VALSA.P.K. TGMT Instructress (Thammanam)
USHA.P TGMT Instructress(Thammanam)
SHEEBA BABY TGMT Junior Instructress
(Thammanam)
SANTHOSH.S.T. P.T.Sweeper
JUBIN PAUL Watcher
JENCY ANTONY Asst.Cook
JAIMON.P.V. Asst.Cook

Chemical Engineering

Name Designation
JIBBY ABRAHAM Head of Section (Chemical)
C.T.SHAJU Lecturer ( CHEMICAL )
SUBHA.K.A. Lecturer ( CHEMICAL )
SHEELA.K.K. Lecturer ( CHEMICAL )
AFZAL MUHAMMED Demonstrator ( Chemical )
ALI AKBAR E.T. Demonstrator ( Chemical )
SUBHA.C.S Trade Instructor (Chemical )
PRASANNA.P.K Trade Instructor (Chemical )
SUNIL.K.N. Tradesman (Chemical)

Civil Engineering

Name Designation
DAVIS.K.V. Head of Section (Civil)
SOMAN.E.G Lecturer ( CIVIL )
RAMESH.C Lecturer ( CIVIL )
RENI.T.PURAVATHU Lecturer ( CIVIL )
FRANCIS ANTONY Lecturer ( CIVIL )
N.P.IYSHA Demonstrator ( civil )
GURUDAS.K.N Demonstrator ( civil )
GEETHA.C.G. Trade Instructor ( Civil )
ANTONY BONIFAS.V.X. Trade Instructor ( Civil )
KUMARI.T.K Trade Instructor ( Civil )
MANJUSHA G Tradesman ( Civil )
HARIKRISHNAN.P.A Tradesman ( Civil )

Electrical & Electronics Engineering

Name Designation
ANNAKUNJU.P.P. Head of Section (Electrical)
M.S.SHANMUGHAN Lecturer ( ELECTRICAL )
VIJAYAN.K.K Lecturer ( ELECTRICAL )
E.P.MOHANACHANDRAN Lecturer ( ELECTRICAL )
M.T.MURALEEDHARAN Lecturer ( Electrical- Electronics )
JOY VARKEY Demonstrator (Electrical )
AJITHA BIBIYANA.M.GEORGE Demonstrator (Electrical )
RADHAKRISHNAN.K.S. Workshop Instructor (Electrical )
GEORGE.P.V. Trade Instructor (Electrical )
ASHRAF.P.A. Trade Instructor (Electrical )
JESSY.T.J. Tradesman( ELECTRICAL )
BINI.K.K. Tradesman( ELECTRICAL )

Electronics & Communication Engineering

Name Designation
JASMINE.K.S. Head of Section (EPT)
AJITHA.S. Lecturer ( ELECTRONICS )
SUMA.M.R. Lecturer ( ELECTRONICS )
MANOJ VARGHESE Lecturer ( ELECTRONICS )
LISSA VETTA.K.A. Lecturer ( ELECTRONICS )
SURESH.K.R. Demonstrator (Electronics )
BENNOROOTTES.K.F. Demonstrator (Electronics )
TOMY.P.A. Trade Instructor ( Electronics )
JOSEPH.BIJU.M.G. Trade Instructor ( Electronics )

Automobile Engineering

Name Designation
V.V.JAYAPRASAD Head of Section (Automobile)
THOMSON JACOB Lecturer ( AUTOMOBILE )
V.RAMACHANDRAN Lecturer ( AUTOMOBILE )
ARUNCHAND Lecturer ( AUTOMOBILE )
SHINE GEORGE Lecturer ( AUTOMOBILE )
PUSHPAN C B Work shop instructor
MOHANAN M U Demonstrator
JOJO VARGHESE Demonstrator
MADHU.K.P Trade Instructor ( Automobile )
SAJIMON.M.R. Trade Instructor ( Automobile )
MANIKANTAN.C. Tradesman( AUTOMOBILE )
SEBASTIAN Driver cum Mechanic

Mechanical Engineering

Name Designation
RAJEEV.S Head of Section ( Mechanical)
O.M.ABDUL KAREEM Lecturer (MECH)
LIZY JOSEPH Lecturer (MECH)
M.V.PAULOSE Lecturer (MECH)
HARIKUMAR.G Lecturer (MECH)
ANILKUMAR. C.G. Demonstrator ( MECH )
ELDO.C.C. Demonstrator ( MECH )

Computer Engineering

Name Designation
CHANDRAKUMAR.N.A Head of Section ( Computer)
MARY SOBHA P.G. Lecturer ( COMPUTER )
BADARUDHEEN.V.K. Lecturer ( COMPUTER )
SOUMYA.K.S. Lecturer ( COMPUTER )
KARUNAKARAN.V.N. Lecturer ( COMPUTER )
C.T.SHAJU Lecturer ( CHEMICAL )
AJIMON.N.G Demonstrator ( Computer )
XAVIER.V.J. Demonstrator ( Computer )
SUMESH KUMAR.P. Trade Instructor ( computer )
SHIBU.K.P. Trade Instructor ( computer )
SATHYAN.K.R. Tradesman(COMPUTER )
HILALUDEEN.A Tradesman(COMPUTER )

General Workshop

Name Designation
V.M.Rajasekharan Workshop Superintendent
PRESAD THOMAS.R.T Workshop Instructor ( Mech )
ANILKUMAR.K.K. Workshop Instructor ( Mech )
DILEEPKUMAR.V.A. Workshop Instructor ( Mech )
MUHAMMED SALIH.K. Workshop Instructor ( Mech )
RAJENDRAN.M.K. Trade Instructor ( R & AC )
ELDO.K.C. Trade Instructor Diesel Mechanic
BAIJU.V.R. Trade Instructor ( MECH )
ABDUL NOUSHAD.P.A. Trade Instructor ( MECH )
VINODKUMAR.K Trade Instructor ( MECH )
BINEESH KUMAR.P.V. Trade Instructor ( MECH )
THOMAS.C.J. Trade Instructor ( MECH )
BAIJU.H.B. Tradesman (MECH)
VARGHESE.K.J. Tradesman (MECH)
RAJENDRA PRASAD.K.S. Tradesman (MECH)
LIBY CHACKO Tradesman (MECH)